Spořič (odpínač ve Stand-by)

Jen tak ze zajímavosti jsem zapojil wattmetr před spotřebiče v obývací stěně a klidový odběr LED TV s úhlopříčkou 82cm, DVD přehrávače a minivěže byl mezi 18-19W, největším žroutem - asi 15W byla televize. To mě překvapilo, protože není vůbec stará. Při předpokladu, že TV běží průměrně cca 4 hodiny denně a ceně  jedné KWh 5,-Kč mě jen Stand-by režim (ze kterého nic nemám) sežere skoro 700,-Kč za rok. Proto jsem navrhl tento jednoduchý odpojovač, princip je takový, že přijdete k TV, stiskem dálkáče zapnete napájení TV a všeho ostatního co je zapojeno ve společné zásuvce spořiče. Pokud je stisk alespoň půl vteřiny dlouhý, naběhne také TV, nebo ji zapnete dalším stiskem a zvýšený odběr nedovolí spořiči odpojit napájení. Rozhodovací úroveň je 40W, nižší příkon je považován za Stand-by, když vypnete TV tak ji po dvou minutách spořič odpojí od sítě, jiný příkon lze nastavit změnou rezistoru v invertujícím vstupu OZ.

Výhodou je že nejsou spotřebiče trvale pod napětím, to znamená, že zbytečně stále neběží externí disky, nejsou tak namáhány zejména elektrolytické kondenzátory ve zdrojích přehrávačů, zesilovačů a tunerů, hlavní slabině dnešní elektroniky a výkonový termistor omezuje proudový náraz při zapínání. Dále je osazen varistor kvůli přepětí v síti, takže je dost velká pravděpodobnost, že případnou napěťovou špičku svede dříve než udělá neplechu v televizi a dalších zařízeních.  Prototyp spořiče jsem zatím umístil do klasické instalační krabice, v současné době testuji a funguje bez problému, pokud bude třeba, zveřejním  další úpravy. Dálkové ovládání ho spolehlivě sepne, ikdyž je skrytý pod skříňkou, takže nikde nestraší. Zde je schéma pro Splan.

SpořičSpořič1 Spořič2

Poznámka ke schématu, výkonový termistor je NTC 10R/3A http://www.ges.cz/cz/sc10-10r0-3-0a-GES05313335.htmlNTC 10R/3A  a dva slabší na vstupu operáku jsou také NTC s odporem 47K http://www.ges.cz/cz/ntc-0-2-xxxx-GES05303346.html .  "*" označený termistor je upevněn teplo-smršťovací bužírkou k výkonovému termistoru a snímá aktuální teplotu - při odběru okolo 100W je to cca 40"C . Druhý term. pouze kompenzuje teplotu okolí. Datasheet k infračidlu TSOP1736 .

Pozor při stavbě na napájení ze sítě !!!

Doplněno 14.10.2014 :

Po úpravě zdrojové části se mi podařilo snížit vlastní příkon spořiče pod 0,8W - to je již vyhovující, celý spořič je umístěn do plastové krabičky se zástrčkou i zásuvkou, je to typ KPZ11. Ovládání sepnutí dálkovým ovladačem zůstalo stejné. Jako nejvhodnější rozhodovací úroveň se ukázala hodnota okolo 25W, nižší příkon je vyhodnocen jako Standby a zařízení je po dvou minutách odpojeno, díky odporovému trimru lze nastavit i jiné hodnoty. Spořič může spínat až 4A, což odpovídá maximálnímu příkonu 920W, ale pro zachování určité výkonové rezervy doporučuji připojovat spotřebiče do celkového příkonu 700W. Zůstala ochrana proti přepětí v síti a pomalý náběh napětí po zapnutí, tedy snížení napěťových rázů při nabíjení elektrolytických kondenzátorů. V případě dotazu, připomínky nebo zájmu o spořič mě kontaktujte.

Spořič1