Teorie-Měření

Měření elektrolytických kondenzátorů střídavým napětím:

velice zajímavý nápad měření "elytů" jsem našel na www. aldax.cz a vzhledem k tomu, že je tam skrytý v textu, popíši ho ještě i tady. Princip spočívá v přivedení střídavého napětí přesně 3,2V o frekvenci 50Hz na elektrolytický kondenzátor a měření proudu který do něho teče. 1mA odběru odpovídá kapacitě 1μF. Takto malé střídavé napětí kondenzátoru nevadí a poměrně velký proud by měl odhalit špatný stav vývodu uvnitř součástky a také samotný kontakt na vlastní dielektrikum. Na fotografii testuji nové 100μF kondíky a odběr proudu byl v rozmezí 80-90mA, což by při jejich dnešní kvalitě tak nějak odpovídalo. Při měření je důležité, aby napětí po připojení zátěže = kondenzátoru co nejméně kleslo, proto jsem použil transformátor z mikrovlnky s odstraněným sekundárním vinutím, místo něj jsem namotal tři závity silným měděným vodičem o průřezu 4mm a při odběru kolem 1A (1000μF kondík) napětí kleslo pouze na 3,18V , což je perfektní. Jedinou nevýhodou je vysoký příkon tohoto transformátoru, který je i bez zátěže okolo 200W, proto není na dlouhé měření, po 10 minutách už docela hřál.

MER_EL Měření

 

 

Kreslení schémat:

Vyzkoušel jsem několik programů na kreslení schémat, proto jsou také mají některá schémata na tomto webu odlišný vzhled. Začněme od Eagle což je také editor plošných spojů, ale placená verze je pro občasné kutění drahá (4000,-Kč) a volně šiřitelná verze zase omezená na velikost desky 10cm x 8cm. Navíc pokud jsem si zadával do výroby větší množství desek, byl problém s tím, že různé staré verze Eagle dávaly různé výstupy Gerber a Drill. Zajímavý je Protel98 a jeho nástupce Altium Designer což jsou velmi mocné komplexní programy, ale to spíš ze zvědavosti protože ostrá verze stojí přes 100000,-Kč bez daně.

Velmi dobrý a FREE program (pro nekomerční použití) je český ProfiCad, starší verze byly velmi jednoduché a intuitivní, poslední verze je již na ovládání poněkud složitější. Poslední dobou používám Splan6, nedávno vyšla nová "7" verze. Program sice stojí téměř 1300,-Kč, ale umí toho hodně a i přesto je velmi snadno ovladatelný. Zde si můžete stáhnout Splan6 wiewer, kterým lze otevřít a tisknout schémata z ostré verze Splanu, uvedená zde na webu.

Náhled okna (Splan):

Splan_nahled

Návrh plošného spoje (DPS, PCB atp.):

Nepředpokládám, že by ještě někdo používal Formicu nebo jejího nástupce Ferdu mravence, to byly programy ze začátku hodně pozvolného pronikání počítačů do domácností a jejich využívání pro naše účely, ale nechci vás zdržovat nostalgií a zpátky do reality...

Pokud Vám stačí menší rozměry desek, a vyrábíte si je doma sami, tak vystačíte s programem Eagle, má v sobě také zabudovaný jednoduchý autorouter, jen pozor na přednastavené malé pady (měděné plošky součástek). Vyzkoušel jsem také KiCad, ale nedám dopustit na Sprint-Layout, používám ho již od verze "4", teď mám  "5" a zatím stačí,  ale už je aktuální nová verze "7", vycházejí přibližně po dvou letech. Více informací o tomto programu najdete zde, včetně možnosti stažení Sprint-L.wieweru, stejně jako u Splanu, cena obou je stejná.

Náhled okna (Sprint-Layout):

Sprint_nahled