VN zdroje

Na internetu jsou spousty návodů pro stavbu VN zdrojů, zejména pak s buzením velkým proudem do několika závitů namotaných na feritu VN trafa z barevné televize nebo monitoru, tohoto principu je využito u tohoto zdroje VN, který používám pro testování materiálů na průraz vysokým napětím:

VN4

... ale na zvednutí lifteru je to téměř nepoužitelné, na něj je třeba vyšší a tvrdší napětí. Proto jsem si prohlédl zapojení obvodů okolo VN trafa přímo v TV a podle toho navrhl zdroj, který využívá původní primární vinutí trafa. To je na tom výkonově daleko lépe, navíc se ušetří za drahé a velké toroidy.

VN2

 

Principem je usměrnění a odfiltrování síťového napětí a buzení VN trafa pomocí PWM modulace, tím se dá nastavit výstupní napětí ve velkém napěťovém rozsahu, to vše na frekvenci okolo 24KHz. Tomu odpovídají i hodnoty RC členů další ochrany, které chrání výkonový tranzistor i samotné trafo před proražením napěťovými špičkami, bohužel se tak ztrácí část výkonu, ale trafo pracuje na hranici svých možností, proto tam jsou nutné. Schéma sem ještě nedám, protože zdroj stále testuji. Zatím to berte jako inspiraci k vlastnímu návrhu. Zdroj je galvanicky spojen se sítí, proto je možné měření na osciloskopu pouze při použití oddělovacího trafa. Do stavby a laborování by se neměl nikdo bez patřičných zkušeností a elektro vzdělání pouštět, stačí trochu nepozornosti a jde o život. Tady je krátké video z testování regulace na 40W žárovce:

VN1

Při napájení lifteru (jednotlivé strany o délce 30cm) je příkon zdroje okolo 90W. Nakonec trošku srandy a přeji úspěšné bastlení.

VN3